Czy problem nadmiernego wypadania włosów zależy od rasy

Wiadomym jest, że każdy z nas ma włosy o indywidualnych cechach. Są one zróżnicowane w zależności od grubości, struktury, składu czy koloru. Od tych czynników zależy między innymi to, jak szybko rosną, czy mamy skłonność do nadmiernego wypadania włosów lub ich siwienia albo jak zachowują się traktowane różnymi zabiegami i preparatami. Duże różnice obserwuje się też w zależności od rasy – nasze włosy posiadają pewne odmienności, które odróżniają nas od mieszkańców Azji czy Afryki. W inny sposób się też z nimi obchodzimy. Przypatrzmy się więc bliżej temu zagadnieniu.

U ludzi białych włosy mają przeciętną średnicę ok. 0,07mm. Mieszkańcy Azji szczycą się średnią w granicach 0,09mm, ich fryzury są więc bardziej wytrzymałe. Największe zróżnicowanie grubości obserwujemy u rasy czarnej. Różnice zauważymy też, gdy przetniemy włos na pół i przyjrzymy się, jaki kształt mają przekroje poprzeczne włosów. U ludzi białych będą one koliste, skóra żółta oznacza bardziej owalny kształt, z kolei Afrykanie posiadają najbardziej spłaszczone włosy. Najmniej melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor włosów, znajduje się u rasy białej – dlatego często spotykamy tu blondynów i rudowłosych.

Pomimo tego, że skóra u rasy czarnej posiada najwięcej gruczołów łojowych, to z uwagi na tendencję do kręcenia się włókien włosa u tych osób, są oni najbardziej narażeni na problem nadmiernego wypadania włosów. Muszą więc zwracać szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację fryzur, by ograniczyć wypadanie włosów.

Wytrzymałość to domena Azjatów. Ich włosy żyją również najdłużej, dlatego mają najmniejszą skłonność do łysienia.

Trzeba pamiętać, że genetyka to nie wszystko. Bardzo dużo zależy od dbałości o piękną fryzurę i nawyków, które dana osoba posiada. Za dobrą kondycję włosa odpowiada przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta. Metody pielęgnacyjne także nie pozostają bez znaczenia – i chociaż różnorodne zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie są niezwykle popularne w zachodnich krajach, to Azjaci słyną ze zdrowych włosów, których zazdrości im reszta świata. Być może ma na to wpływ używanie kosmetyków pochodzących z naturalnych i sprawdzonych przez wieki źródeł.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *