Dlaczego mamy różne kolory włosów?

Nie ma dwóch osób o identycznych włosach. Jest to bardzo indywidualna cecha i zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Każdy z nas ma włosy różnej grubości, o odmiennym tempie wzrostu, inną też mamy ich wytrzymałość. Niektórzy posiadają piękne, kręcone loki, inni zaś szczycą się idealnie prostymi włosami. Dużo też zależy od tego, jak dbamy o naszą fryzurę.

Żeby prezentowała się zdrowo, niezbędna jest odpowiednio zbilansowana dieta i rozsądna pielęgnacja. Również odcień naszych włosów jest unikalny dla każdej osoby. Dlaczego mamy różne kolory włosów? Co o tym decyduje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

W obrębie warstwy korowej włosa znajdują się komórki zwane melanocytami. Produkują one barwniki z grupy melanin – eumelaninę i feomelaninę. Każda z nich odpowiada za inne barwy włosów. Duże stężenie eumelaniny występuje u szatynów i osób o brązowych włosach, zaś feomelanina przeważa u blondynów i rudowłosych. Konkretny kolor włosów zależy zatem od proporcji między tymi dwoma barwnikami.

Średnio blondyni i blondynki posiadają więcej włosów niż szatyni i rudzi. Nie muszą się więc martwić, jak zagęścić włosy. Rude włosy uznawane są też za najmniej wytrzymałe. Sugeruje się także, że osoby o tym kolorze włosów są mniej odporne na ból.

Kiedy włosy tracą swój barwnik, ulegają procesowi siwienia. Jest to naturalny element starzenia się organizmu, może mieć jednak podłoże chorobowe. Zazwyczaj włosy zaczynają siwieć w okolicach 30-40 życia, choć jest to bardzo indywidualna kwestia.

Włosy mogą również zmieniać kolor. Często obserwuje się ciemnienie lub rozjaśnienie fryzury, szczególnie u dzieci. Związek z tym mają geny, zaburzenia hormonalne wpływające na gospodarkę melaniny. Niekiedy pod wpływem silnego stresu następuje nagła utrata włosów. Różne leki bądź narkotyki także mogą obniżyć zawartość barwników lub ich produkcję w melanocytach.

W związku z ich najmniejszym zagęszczeniem, szatyni szczególnie narażeni są na przerzedzanie włosów i nadmierne wypadanie włosów. Na szczęście istnieją sposoby, jak zagęścić włosy. Obejmują zarówno metody zabiegowe, jak przeszczep, ale też wizualne zwiększanie objętości, za pomocą doczepianych pasemek lub posypek z nanowłókien, który doskonale wypełniają obszary przerzedzonych włosów. Szeroki wachlarz odcieni pozwala dopasować preparaty do naszego koloru.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *