Grzybica skóry głowy a wypadanie włosów

Grzybice to zakażenia skóry i błon śluzowych powodowane przez grzyby chorobotwórcze. Ich występowanie jest powszechne – plasują się w ścisłej czołówce najpopularniejszych powodów wizyt u lekarza. Atakować mogą różne miejsca na naszym ciele – owłosioną skórę głowy (włosy, brodę), paznokcie i wały paznokciowe, stopy, skórę gładką, a także błony śluzowe, np. jamy ustnej.

W zależności od organizmów je wywołujących grzybice możemy podzielić na dermatofitozy – czyli grzybice właściwe, dotykające głównie skóry, włosów i paznokci, oraz drożdżyce (kandydozy), atakujące błony śluzowe i powodujące łupież pstry.

Jedną z najczęstszych infekcji grzybiczych jest grzybica owłosionej skóry głowy.

Nasz organizm posiada mechanizmy ochronne, które w normalnych warunkach nie dopuszczają do zakażenia tymi mikroorganizmami. Szczególnie narażone są osoby z osłabioną odpornością, a więc osoby starsze i dzieci, pacjenci po przewlekłej terapii antybiotykami, chorzy na nowotwory i przewlekłe choroby (predysponuje do tego zwłaszcza cukrzyca) czy osoby przyjmujący leki działające hamująco na układ immunologiczny.

Grzybice często pojawiają się w dużych skupiskach ludzi, takich jak sanatoria, szkoły, internaty. Przenoszeniu zakażenia sprzyja korzystanie z tej samej odzieży, ręczników, grzebienia i nakryć głowy (przymierzanie w sklepach!). Również niepoprawna dezynfekcja narzędzi przez kosmetyczkę lub fryzjera może prowadzić do przeniesienia zakaźnego materiału. Należy też uważać na bezpańskie zwierzęta – to właśnie one są głównym źródłem zakażenia, szczególnie u dzieci.

Wypadanie włosów to pierwszy objaw grzybicy owłosionej skóry głowy. Na głowie obserwuje się charakterystyczne ogniska złuszczania, a włosy wyglądają, jakby były równo przystrzyżone. Wystąpić mogą także obszary plackowatego łysienia. Niekiedy pojawia się bolesny, ropiejący guzek lub naciek. Objawy ogólne z reguły nie są nasilone – rzadko pojawia się gorączka czy ból, a także powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Czasami dojść może do nadkażenia skóry bakteriami.

Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni zmiany na naszej skórze. Zazwyczaj potrzebne są badania dodatkowe, gdyż grzybica daje podobne objawy do kliku innych powszechnych chorób skóry głowy. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie mikroskopowe zeskrobin lub wymazu.

Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i dalszemu wypadaniu włosów. Dostępne są zarówno preparaty do stosowania zewnętrznego, jak i ogólne, lecz w przypadku grzybicy owłosionej skóry głowy preferowane są te drugie – z reguły w formie doustnych tabletek. Dodatkowo trzeba ograniczyć możliwości przenoszenia zakażenia na innych.

Grzybica skóry głowy nie jest chorobą groźną dla zdrowia lub życia, dobrze jest natomiast unikać ponownych infekcji.  Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny – używać własnego ręcznika i grzebienia, unikać przegrzewania głowy i wilgotnego środowiska (takie jest najlepsze dla grzybów), a także stosować probiotyki po antybiotykoterapii. Pamiętając o kilku zasadach profilaktyki można raz, a dobrze rozprawić się z problemem!

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *