Łysienie u kobiet

Uporaliśmy się już z tematem łysienia androgenicznego, teraz chcielibyśmy przyjrzeć się głównie trudnej kwestii, jaką jest łysienie u kobiet.
W przypadku obu płci wypadanie włosów jest dużym problemem, który nie powinien być bagatelizowany. Natomiast kobiety są zdecydowanie bardziej wrażliwsze na tą kwestię, niż mężczyźni. W końcu nie tak często mężczyźni decydują się całkowicie zgolić swoje włosy, jest to jednak bardzo rzadko spotykane u kobiet.

Mówiliśmy już o tym, że łysienie androgeniczne – spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na pewien produkt testosteronu – nie dotyczy tylko kobiet, ponieważ kobiece jajniki również produkują ten hormon. Jednak teraz skupimy się na pozostałych, typowo kobiecych problemach, które odpowiedzialnie są za przerzedzone włosy u płci pięknej.

Odpowiednikiem męskiego hormonu płciowego, testosteronu, jest estrogen.
Za nazwą tą kryje się tak naprawdę grupa kilku hormonów: estradiol, estron,  estriol i estetrol. Większość estrogenu produkowana jest w jajnikach, natomiast symetrycznie jak w przypadku testosteronu, mężczyźni również wytwarzają estrogen w minimalnych ilościach w jądrach.
Najprościej mówiąc, estrogen jest hormonem odpowiedzialnym za wszystkie kobiece cechy

  • Brak owłosienia
  • Ogranicza wzrost (dlatego kobiety są średnio niższe od mężczyzn)
  • Wygładza skórę
  • Redukuje nastroje depresyjne
  • Reguluje cykl menstruacyjny itd.

Ale przede wszystkim (z naszego punktu widzenia) jest on odpowiedzialny za przedłużenie cyklu życia włosa. Pisaliśmy już o tym, że cykl włosa można podzielić na kilka faz. Estrogen wydłuża fazę wzrostu włosa i właśnie dlatego kobiety cieszą się średnio gęstszymi i lepiej wyglądającymi włosami od mężczyzn, którzy są pod większym wpływem testosteronu.

Niestety, skoro estrogen tak pozytywnie wpływa na damskie owłosienie, to zmiany w jego poziomie, czy jego całkowity brak ma bardzo niekorzystne skutki na włosy.

Pierwszym przykładem, jakim możemy się posłużyć, jest antykoncepcja. Większość pigułek nie powinna wywołać szkodliwych efektów i martwić pytaniem “jak wzmocnić włosy?”, ale część z nich niestety wywołuje wypadanie włosów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wpływ androgenny spowodowany przez progestagen. Bez zbędnego wchodzenia w ich sposób działania – jeśli chcesz się cieszyć mocnymi włosami, używając jednocześnie antykoncepcji hormonalnej – powinnaś unikać pigułek zawierających progestagen.

Kolejnym czynnikiem mogącym powodować łysienie u kobiet, jest ciąża. Podczas samej ciąży, kiedy poziom estrogenu jest podwyższony, kobiety z reguły cieszą się pięknymi i mocnymi włosami. Ale po porodzie, kiedy poziom estrogenu gwałtownie opada, 40 do 50% kobiet czeka nadmierne wypadanie włosów. Największe nasilenie tego zjawiska ma miejsce około 3-4 miesięcy po porodzie. Nie należy jednak specjalnie się tym przejmować, w większości przypadków po tym czasie poziom estrogenu stabilizuje się, a z nim także tępo wypadania włosów.

Menopauza jest kolejnym dużym zagrożeniem dla kobiecych włosów. Po wszystkim czego dowiedzieliśmy się o estrogenie, nie powinniśmy być zdziwieni – menopauza związana jest z dużym spadkiem produkcji estrogenu, a coraz więcej do powiedzenia ma testosteron – niestety tym razem nieodwracalnie.
Terapia, która ma na celu powstrzymać wypadanie włosów spowodowane przez menopauzę, jest bardzo trudna. Wielu lekarzy przepisuje wtedy suplementy z estrogenem, zwane terapią hormonalną, ale tak naprawdę nie ma wyników eksperymentalnych, które potwierdzałyby jego skuteczność w terapii łysienia u kobiet.
Zamiast walenia głową w mur, o wiele bardziej obiecujące mogą być środki na bazie włókien keratyny, których mechanizm jest o wiele bardziej prosty i skuteczny od niepewnych terapii hormonalnych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *